Spice Isle T10 2021: know about the Full Squad, Schedule, Venue, Timings and Live Streaming Details

0
154
Spice Isle T10 2021: know about the Full Squad, Schedule, Venue, Timings and Live Streaming Details

Spice Isle T10 2021 Full Squad | Spice Isle T10 2021 Full Schedule | Venue, Timings and Live Streaming Details

Isle T10 League Details:

Grenada Cricket Association from West Indies is all set to commence their inaugural T10 season sponsored by the online fantasy sports platform Dream11 from May 31st to June 11th 2021 at the National Cricket Ground. 

Six cricketing clubs from Grenada will compete with each other for the title in a single round-robin group stage format followed by the Playoffs. Availability of the star Caribbean opener Andre Fletcher will be the key factor to watch in this league as he’s expected to end up being the highest run scorer.

Spice Isle T10 2021: know about the Full Squad, Schedule, Venue, Timings and Live Streaming Details
©Grenada Cricket Association

Bayleaf Blasters, Cinnamon Pacers, Clove Challengers, Ginger Generals, Nutmeg Warriors and Saffron Strikers are the six participating teams who have recently featured in the NLA GPL T20 league organised by the Grenada Cricket Association. 

Venue, Timings and Live Streaming Details:

All the matches of Spice Isle T10 will be held at the National Cricket Ground in Grenada while Fancode app and website will stream it live across the Asian countries. Caribbeans can watch it live on MTV Channels 9,10 & 18.

Cricketfacts is now on Telegram.. Join us to get Fantasy Cricket Previews and Latest Cricket News

Three matches are scheduled to be played each day with the first one starting at 07:30 PM IST while the other two at 09:30 & 11:30 PM respectively. 

Spice Isle T10 2021 Full Squads:

Bayleaf Blasters (BLB) — 

Alvin Ramnauth, Amikel Dubissette, Craig Williams, Denis Smith, Deron Hypolite, Devon Smith (C), Jalon Olive, Josh Noel, Keron Charles, Leon Chichester, Markel Baptiste, Richard Rogers, Ronel Williams, Sharkim Edwards

Cinnamon Pacers (CP) — 

Adel Beggs, Alick Athanaze, Chard Charles, Heron Campbell, Javed Hazzard, Javel St Paul, Josh Edmund, Ken Maturine, Kenroy Peters, Kyron Andrew, Levaughn Lewis, Micah Narine, Nicoby John, Reuel Williams

Clove Challengers (CC) — 

Angel Johnson, Bronson Johnson, Casimir Thomas, Cliffon Mark, Cyprian Forsyth, Darron Nedd, Denroy Charles, Deyna George, Jamie Buddy, Jeron Noel, Kimo Peters, Melvin Gordon, Teddy Bishop, Tiron Charles

Ginger Generals (GG) — 

Anil Mathew, Daniel McDonald, Jaheim Brathwaite, Keone George, Larry Edward, Michael Fraser, Nelon Pascal, Nicklaus Redhead, Randol Garcia, Reynold Charles, Roland Cato, Sheon Andrew, Sunil Narayan, Wavel Benjamin

Nutmeg Warriors (NW) — 

Akeem Alexis, Andre Fletcher, Dane Murray, Darel Cyrus, Donald McDonald, Haston Jackson, Isaiah Simon, Jevon Andrew, Josh Thomas, Nealon Francois, Riddick Hayling, Samuel Charles, Seandell Regis, Sheldon Joseph

Saffron Strikers (SS) — 

Jelani George, Jenson Phillip, John Olive, Kem Charles, Kendel George, Laurie Williams, Lendon Lawrence, Mickel Joseph, Nickozi St Hillaire, Ray Charles, Ryan John, Samora Fraser, Shermon Lewis, Alex Moses

Spice Isle T10 2021 Full Schedule:

Monday, May 31 2021

Bay Leaf Blasters vs Ginger Generals – 7:00 PM IST

Cinnamon Pacers vs Nutmeg Warriors – 9:30 PM IST

Clove Challengers vs Saffron Strikers – 11:30 PM IST

Tuesday, June 1 2021

Saffron Strikers vs Nutmeg Warriors – 7:00 PM IST

Clove Challengers vs Ginger Generals – 9:30 PM IST

Cinnamon Pacers vs Bay Leaf Blasters – 11:30 PM IST

Wednesday, June 2 2021

Bay Leaf Blasters vs Clove Challengers – 7:00 PM IST

Cinnamon Pacers vs Saffron Strikers – 9:30 PM IST

Ginger Generals vs Nutmeg Warriors – 11:30 PM IST

Thursday, June 3 2021

Cinnamon Pacers vs Ginger Generals – 7:00 PM IST

Bay Leaf Blasters vs Saffron Strikers – 9:30 PM IST

Nutmeg Warriors vs Clove Challengers – 11:30 PM IST

Friday, June 4 2021 

Clove Challengers vs Cinnamon Pacers – 7:00 PM IST

Saffron Strikers vs Ginger Generals – 9:30 PM IST

Nutmeg Warriors vs Bay Leaf Blasters – 11:30 PM IST

Saturday, June 5 2021

Cinnamon Pacers vs Nutmeg Warriors – 7:00 PM IST

Clove Challengers vs Saffron Strikers – 9:30 PM IST

Bay Leaf Blasters vs Ginger Generals – 11:30 PM IST

Sunday, June 6 2021

Clove Challengers vs Ginger Generals – 7:00 PM IST

Cinnamon Pacers vs Bay Leaf Blasters – 9:30 PM IST

Saffron Strikers vs Nutmeg Warriors – 11:30 PM IST

Monday, June 7 2021 

Ginger Generals vs Nutmeg Warriors – 7:00 PM IST

Cinnamon Pacers vs Saffron Strikers – 9:30 PM IST

Bay Leaf Blasters vs Clove Challengers – 11:30 PM IST

Tuesday, June 8 2021

Bay Leaf Blasters vs Saffron Strikers – 7:00 PM IST

Nutmeg Warriors vs Clove Challengers – 9:30 PM IST

Cinnamon Pacers vs Ginger Generals – 11:30 PM IST

Wednesday, June 9 2021 

Nutmeg Warriors vs Bay Leaf Blasters – 7:00 PM IST

Clove Challengers vs Cinnamon Pacers – 9:30 PM IST

Saffron Strikers vs Ginger Generals – 11:30 PM IST

Thursday, June 10 2021 

1st semi-final – 7:00 PM IST

2nd semi-final – 9:30 PM IST

5th place play-off – 11:30 PM IST

Friday, June 11 2021 

3rd place play-off – 7:00 PM IST

Spice Isle T10 final – 9:30 PM IST

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here