ECS T10 Kiel 2021: Here’s the Full Squad, Schedule, Venue, Timings and Live Streaming Details

0
225
ECS T10 Kiel 2021: Here's the Full Squad, Schedule, Venue, Timings and Live Streaming Details

ECS T10 Kiel 2021 Full Squad | ECS T10 Kiel 2021 Full Schedule | Venue, Timings and Live Streaming Details

League Details:

Top 10 cricket clubs from Germany will be locking horns with each other in the ECS T10 Kiel sponsored by the Streaming application Fancode. The league is scheduled to start from May 31st with the grand finale scheduled to be played on June 12th 2021. 

There will be two groups namely A & B consisting five teams each which are as below

GROUP A — 

1.MTV Stallions (MTV)

2.Moorburger TSV (MTSV)

3.First Contact CC (FCT)

4.1.Kieler HTC (KHTC)

5.SG Hameln (SGH)

GROUP B — 

6.Kummerfelder Sportverein (KSV)

7.SC Europa (SCE)

8.PSV Hann-Munden (PSV)

9.VFB Fallersleben (VFB)

10.THCC Hamburg (THCC)

Kummerfeld Sportverein (KSV) will be the favourites from the very beginning to win this title considering their domination during the last two series on German Soil namely Dream11 European Cricket Series Kummerfeld and ECN Hannover Hitout in 2020. Hosts 1.Kieler HTC will also have the home venue advantage which makes them second most popular contender to win the title. 

Venue, Timings and Live Streaming Details:

All the matches of Kiel T10 2021 will be held at the Kiel Cricket Ground in North Germany while Fancode app and website will stream all the matches in the Asian countries. 

Four matches are scheduled to be played on a day starting at 12:30 PM IST with the last one scheduled to be held at 04:30 PM. 

Fancode ECS T10 Kiel 2021 Full Squads:

SG Hameln (SGH) — 

Ahmad Asghar, Ahsan Ashraf, Chandan Sudhakar, Luqman Ahmad, Shafqat Ashraf, Abdullah Said, Hammad Khan, Iftikhar Khan, Jamie Perfect, Prasanraj Sivaraj, Saidul Shakil, Ammar Khalid, Jeevan Bhatt, Rashad Mehmood, Saddam Hussain, Adepa Yerra, Fakhar Ahmed and Masih Shams

First Contact CC (FCT) — 

Aziz ullah, Azmatali Faraz, Hassaan Khalid, Rahmanullah Hasan kheil, Abdulrahman Amarkhail, Ataullah Isakhel, Nassrullah Amla, Sadam Sherzad, Salman Haider, Hafiz Musakhel, Imran Khan Hassan, Mohamad Sharif Safi, Zahir Shah Zakhil, Zakirullah Zakhil, Hasil Momand, Mohammad Akbar Jabarkhel and Shaukat Ali

1.Kieler HTC (KHTC) — 

Abdul Mateen Faizi, Akbar Piekuszewski, Delawer Omari, Madura Ambagahage, Moiz Asif, Naqibulah Mulakhil, Ramez Sarway, Shehzad Abbas, Yousuf Ali Khan, Bilal Safi, Muneeb Arif, Saqib Jan, Sardali Nasiri, Shiraz Shah, Abdulrahman Naimzai, Adil Safder, Atif Latif, Azeem Azam, Danish Zahid, Shafiullah Rasooli, Zia Ziaudin, Adnan Nooruddin, Chaitanya Pagadapoola, Muqurrab Zaidi, Sadiq Ullah Shinwari and Vihang Saoji

PSV Hann-Munden (PSV) — 

Adeel Ahmad, Hirenbhai Patel, Imran Hafiz, Junaid Javed, Omedullah Safi, Wahid Muhammad, Wali khan, Zaheer Khan, Amin Zadran, Gulraiz Mustafa, Matiullah Yousafzai, Safi Awalkhan, Ujan Natik, Vinod Joshi, Asad Sangari, Ketan Singh, Nasir Rustamkhail and Sajed Jaberkhel

SC Europa (SCE) — 

Akif Hameed, Muhammad Bilal, Muhammad Kashif Abbasi, Rahimullah Khan, Wahidullah Amini, Abdulrahim Zazai, Amjad Khan Zazai, Bilal Shinwari, Dev Rana, Hamza Muhammad, Khawaja Khalid Rauf, Mohammad Nader Fakhry, Shabeer Ahmad, Yasir Yousuf Thara, Abdul Khan, Atiqullah Bawar, Habibullah Shinwari, Hedayatt Talash, Israfeel Aryubi, Mohammad Khan Oriakhel, Samiullah Habibi, Umar Farooq, Wicket Keeper, Dawood Khan Aryubi, Mohsin Muhammad and Sahel Darwish

THCC Hamburg (THCC) — 

Chandan Mothilal, Sudhir Thakur, Aswin Sivakumar, Bakhtiar Safi, Michael Anderson, Rohan Phadke, Surya Narayanan, Abhik Jana, Abhinand Jha, Angus Pickering, Behram Ali, Jasveer Rathore, Campbell Jefferys, Karthik Suresh, Mithun Jakati and Rahul Kumar

Moorburger TSV (MTSV) — 

Anthony Kishore, Ashwarya Kumar, Hafiz Hassan, Hari Mahadevan, Karthik Chandregowda, Shreyas Datta, Someshwara Ravi, Aditya Mulay, Imran Tariq, Shardul Joshi, Vignesh Sridhar, Aditya Gopinath, Arun Prakash, Azizgul Khalil, Faizan Farooq, Harish Chidanandappa, Joyson Rexraj, Samjit Chandran, Abhishek Chandrashekar, Deepak Prakash, Imran Khan and Sachin Tawde

📣Cricketfacts is now on Telegram.. Join us to get Fantasy Cricket Previews and Latest Cricket News

VFB Fallersleben (VFB) — 

Akram Ali, Jatinder Singh, Kartheek Bolla, Luky Singh, Adit Shah, Kaustubh Deshpande, Mahesh Badhe, Rama Chandra Reddy, Satish Kumar Muthyala, Sunny Rai, Yogesh Sajikumar Pai, Rohit Koul, Sandeep Vasisth, Shivaray Jan and Vedant Shetye

Kummerfelder Sportverein (KSV) — 

Adhyay Datta, Asad Ahmad Khan, Dilraj Singh, Noor Wali, Avi Soni, Hazrat Said, Imran Khan, Israr Khan, Pratip Datta, Ashish Sharma, Chandana Pushpalal, Delawar Khan, Finn Sadarangani, Muhammad Samiullah, Muhammad Shoaib Azam Khan, Musadiq Ahmed, Rajan Sharma, Safiullah Ahmadzai, Shekib Naibkhel, Victor Moyo, Malith Herath, Saied Sajad Sadat, Sulaiman Kakar and Syed Zaid Hasan

MTV Stallions (MTV) — 

Azizullah Ahmadi, Bikramjit Singh Sehgal, Gaurav Singh Rathore, Prashanth Potharlanka, Sasanka Sanka, Srinu Tumpara, Suraj Lal Putta Motilal, Zarif Gul Mumand, Asghar Amarkhil, Hamza Mahmood, Muneeb Mohammad, Prakash Singh, Ujwal Gadiraju, Basit Orya, Iftikhar Yakoob Ali, Mohammad Faruq Arabzai, Suraj Singh, Brijesh Prajapati, Deepak Tandon, Sachin Mandy Gangareddy and Thomas McGuinn

Fancode ECS T10 Kiel 2021 Full Schedule:

May 31 2021, Monday

1 Kieler HTC vs Moorburgar TSV, 12:30 PM

1 Kieler HTC vs Moorburgar TSV, 2:30 PM

First Contact vs MTV Stallions, 4:30 PM

First Contact vs MTV Stallions, 6:30 PM

June 1 2021, Tuesday

MTV Stallions vs SG Hameln, 12:30 PM

MTV Stallions vs SG Hameln, 2:30 PM

Moorburger TSV vs First Contact, 4:30 PM

Moorburger TSV vs First Contact, 6:30 PM

June 2 2021, Wednesday

1 Kieler HTC vs SG Hameln, 12:30 PM

1 Kieler HTC vs SG Hameln, 2:30 PM

MTV Stallions vs Moorburger TSV, 4:30 PM

MTV Stallions vs Moorburger TSV, 6:30 PM

June 3 2021, Thursday

1 Kieler HTC vs MTV Stallions, 12:30 PM

1 Kieler HTC vs MTV Stallions, 2:30 PM

SG Hameln vs Moorburger TSV, 4:30 PM

SG Hameln vs Moorburger TSV, 6:30 PM

June 4 2021, Friday

SG Hameln vs First Contact, 12:30 PM

SG Hameln vs 1 Kieler HTC, 2:30 PM

1 Kieler HTC vs First Contact, 4:30 PM

SG Hameln vs 1 Kieler HTC, 6:30 PM

June 5 2021, Saturday

THCC Hamburg vs SC Europa, 12:30 PM

THCC Hamburg vs SC Europa, 2:30 PM

Kummerfelder Sportverein vs VFB Fallersleben, 4:30 PM

Kummerfelder Sportverein vs VFB Fallersleben, 6:30 PM

June 7 2021, Monday

Kummerfelder Sportverein vs THCC Hamburg, 12:30 PM

Kummerfelder Sportverein vs THCC Hamburg, 2:30 PM

VFB Fallersleben vs SC Europa, 4:30 PM

VFB Fallersleben vs SC Europa, 6:30 PM

June 8 2021, Tuesday

THCC Hamburg vs VFB Fallersleben, 12:30 PM

THCC Hamburg vs VFB Fallersleben, 2:30 PM

SC Europa vs PSV Hann-Munden, 4:30 PM

SC Europa vs PSV Hann-Munden, 6:30 PM

June 9 2021, Wednesday

PSV Hann-Münden vs VFB Fallersleben, 12:30 PM

PSV Hann-Münden vs VFB Fallersleben, 2:30 PM

Kummerfelder Sportverein vs SC Europa, 4:30 PM

PSV Hann-Munden vs Kummerfelder Sportverein, 6:30 PM

June 10 2021, Thursday

THCC Hamburg vs PSV Hann-Münden, 12:30 PM

THCC Hamburg vs PSV Hann-Münden, 2:30 PM

Kummerfelder Sportverein vs SC Europa, 4:30 PM

PSV Hann-Munden vs Kummerfelder Sportverein, 6:30 PM

June 11 2021, Friday

1st Quarter-final, 12:30 PM

2nd Quarter-final, 2:30 PM

3rd Quarter-final, 4:30 PM

4th Quarter-final, 6:30 PM

June 12 2021, Saturday

1st semi-final, 12:30 PM

2nd semi-final, 2:30 PM

Bronze final, 5:30 PM

Final, 7:30 PM

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here