Dream11 ECS T10 Stockholm, Botkyrka: Schedule, Squads, Venue and Live Streaming

Sweden is all set to commence it’s 2nd leg of ECS T10 in the form of ECS T10 Stockholm, Botkyrka between 06th to 10th July, 2020 at Märsta Cricket Club, Stockholm.

The first leg of the tournament was played between June 15th – 19th, 2020 in which Pakistanska Föreningen club emerged as the champions of the ECS T10 Tournament in Stockholm.

Now in the 2nd leg of the tournament, a total of 10 teams are going to participate and they will be divided into two groups of five.

These teams will play each other in a single round-robin league stage and top 2 teams from each group will qualify for the knockout stage of the tournament.

All the matches will be live streamed by European Cricket Network worldwide and by Fancode in India.

Squads:

Nacka CC:

Rashid Khan, Azam Momand, Sohail Zahid, Samiullah Rahmani, Shakil Jalali, Khalid Azizi, Zabi Zahid, Syed Ahmad, Omran Zazai, Wakil Jalali, Saad Nawaz, Lemar Momand, Ozil Rahman, Najeeb Khan, Abdul Hakeem

Stockholm Tigers:

Tanin Ahmad, Humayun Kabir, Hafizur Rahman, Rashedul Islam, Raz Imtiaz, Bipu Rais, Liton Sarkar, Roni Gupta, Arif Hossain, Faruk Ahmed, Ahmed Kawsar, Bappy Chowdhury, Rizvi Hoque, Asif Ferdous, Sayem Chowdhury, Shahnawazur Rahman, Akash Islam, Rudro Karim

Alby Zalmi Cricket Club U-23:

Ismail Zia, Amanullah Safi, Faraan Chaudhry, Basir Sahebi, Rohollah Stanikzai, Zabi Niazy, Zia Alozai, Talha Masoud, Mashal Khan, Rukshan Nawalage, Muneeb Safi, Faseeh Choudhary, Yaqob Safi, Munir Safi, Sami Khalil, Usman Jabbar, Abdullah Khalil, Noman Fawjoon, Arif Hussain

Spanga United Cricket Club:

Pubudu Keppetiyawa, Krishan Silva, Tasal Saddiqi, Janaka Johannes, Sanuk Keppetiyawa, Thilina Warnakulasuriya, Sajith Johansson, Faisal Azeem, Dammika Aduranmullawithanage, Asanka Kalugama, Anton Don, Fayaz Ali

Stockholm Super Kings:

Sembian Sundarpandian, Rahul Gowthaman, Bhargav Mahesh, Bala Moni, Gokul Balakrishnan, Shyak Balasubramanian, Dakshinamoorthy Muthumanickam, Anbarasan Thamizharasan, Pradeep Rao, Kamraj Kandasamy, Preetham Harinath

Stockholm International Cricket Club:

Sarmad Imtiaz, Azeem Akhtar, Usman Rafique, Adnan Nazir, Razzaq Abdul, Yaseen Saleemi, Imran Rizvi, Usman Afzal, Naveed Anjum, Saad Asad, Hassan Mehmood, Abrar Ahmad, Zafar Malik, Imran Syed, Forqaan Hameed, Abu Darda, Bilal Muhammad

Djurgardens IF Cricketforning:

Aritra Bhakat, Wynand Boshoff, Mitchell O’connor, Sesanka Katuri, Nasim Khan, Daniel Nissila, Richie Robbins, Shashikant Panchal, Ned Hall, Shahzeb Choudhry, Asim Bukhari, Ubaid Safi, Ankit Dubey, Liak Karlsson, Serge Conein, Tony Singh, Prashant Shukla, Souveer Raghav, Joe Taylor

Saltsjobaden Cricket Club:

Farhan Ali, Ahmad Khan, Shahid Ali, Mehran Khan, Ramiz Khan, Javed Ahmad, Imran Ullah, Faheem Shah, Arslan Ali, Noman Kakakhel, Aftab Ahmad, Khursheed Alam, Khalid Mahmood, Hasham Khan, Sajid Ahmad, Muhammad Huzaifa, Assadullah Javed, Shah Zeb, Qazi Rashid, Muhammad Munir, Anas Tanveer

Dream11 Dream11 ECS T10 Stockholm, Botkyrka Schedule:

Sr. NoMatchVenueDate & Time
1Nacka CC vs Stockholm Tigers Marsta Cricket Club 06 July, 2020 01:30PM
2Alby Zalmi U-23 vs Spanga United CCMarsta Cricket Club 06 July, 2020 03:30PM
3Stockholm Super Kings vs Stockholm International CCMarsta Cricket Club06 July, 2020 05:30PM
4Djurgardens IF Cricketforening vs Stockholm Super KingsMarsta Cricket Club06 July, 2020 07:30PM
5Saltsjobaden CC vs Nacka CC Marsta Cricket Club06 July, 2020 09:30PM
6Marsta CC vs Varmdo CCMarsta Cricket Club07 July, 2020 01:30PM
7Stockholm Tigers vs Alby Zalmi U-23Marsta Cricket Club07 July, 2020 03:30PM
8Stockholm Super Kings vs Märsta CCMarsta Cricket Club07 July, 2020 05:30PM
9Stockholm Tigers vs Saltsjobaden CCMarsta Cricket Club07 July, 2020 07:30PM
10Marsta CC vs Djurgardens IF CricketforningMarsta Cricket Club07 July, 2020 09:30PM
11Varmdo CC vs Djurgardens IF CricketforningMarsta Cricket Club08 July, 2020 01:30PM
12Alby ZZalmi U-23 vs Nacka CCMarsta Cricket Club08 July, 2020 03:30PM
13Djurgardens IF Cricketforning vs Stockholm International CCMarsta Cricket Club08 July, 2020 05:30PM
14Saltsjobaden CC vs Spanga United Marsta Cricket Club08 July, 2020 07:30PM
15Stockholm International vs Varmdo CCMarsta Cricket Club08 July, 2020 09:30PM
16Spanga United vs Stockholm TigersMarsta Cricket Club09 July, 2020 01:30PM
17Varmdo CC vs Stockholm Super KingsMarsta Cricket Club09 July, 2020 03:30PM
18Nacka CC vs Spanga UnitedMarsta Cricket Club09 July, 2020 05:30PM
19Marsta CC vs Stockholm International CCMarsta Cricket Club09 July, 2020 07:30PM
20Alby ZZalmi U-23 vs Saltsjobaden CCMarsta Cricket Club09 July, 2020 09:30PM
21TBCMarsta Cricket Club10 July, 2020 01:30PM
22TBCMarsta Cricket Club10 July, 2020 03:30PM
23TBCMarsta Cricket Club10 July, 2020 06:30PM
24TBCMarsta Cricket Club10 July, 2020 08:30PM

Cricketfacts is now on Telegram.. Join us to get Fantasy Cricket Previews and Latest Cricket News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img
spot_img

Hot Topics

Related Articles

x